Poděkování za testování Jeřábkovcům!

datum: 1. 10. 2012 20.52, zobrazeno 4947x,

Tento článek je hlavním návodem aplikace, popisuje její jednotlivé sekce a pomůže se novým uživatelům zorientovat.

1) REGISTRACE

Prvním krokem je registrace. V té je potřeba uvést emailovou adresu, která bude sloužit pro kontakt s Vámi a také jako Vaše přihlašovací jméno. Další položkou je heslo, kterým se budete také přihlašovat. Následovat bude Vaše jméno a příjmení, informace, z jakého kraje pocházíte a na závěr sportovním odvětví, v kterém budete tréninkový deník plnit. Pokud neděláte žádný konkrétní sport a děláte pro zábavu od všeho něco, vyberte ze seznamu položku Rrekreační sport. Seznam sportů je převzán z wikipedie, ale není kompletní. Pokud byste chtěli vézt deník ve sportu, který není k dispozici, tak mě kontaktujte.

2) PRVNÍ PŘIHLÁŠENÍ

Po registraci budete mít možnost se přihlásit a vstoupit tak do systému. Dále budu rozepisovat, jak postupovat v jednotlivých situacích.

Jsem svěřenec, mám trenéra a patřím do organizované tréninkové skupiny - První věcí, kterou byste měli udělat je nalézt Vašeho trenéra. V horní liště uvidíte položku profil, která po rozkliknutí odhalí možnost "Najít trenéra". Po jejím zvolení budete přesměrováni na stránku s dvěma formuláři. Ten vlevo obsahuje všechny již zaregistrované trenéry. Můžete je filtrovat pomocí krajů a sportů. Pokud v seznamu svého trenéra najdete, tak máte skoro vyhráno. Označíte ho a odešlete mu žádost o zařazení do skupiny. Můžete pokračovat na další bod. Pokud Váš trenér v seznamu není, tak mu pomocí kontaktního formuláře na pravé straně můžete zaslat email s pozvánkou do systému. Nebo ho samozřejmě stačí nasměrovat na tyto stránky jakýmkoli jiným způsobem.

Jsem trenér a mám svoji skupinu svěřenců - První věcí, kterou byste měli udělat je nalézt Vaše svěřence. V horní liště uvidíte položku profil, která po rozkliknutí odhalí možnost "Najít svěřence". Po jejím zvolení budete přesměrováni na stránku s dvěma formuláři. Ten vlevo obsahuje všechny již zaregistrované svěřence. Můžete je filtrovat pomocí krajů a sportů. Pokud v seznamu své svěřence najdete, tak máte skoro vyhráno. Označíte je a odešlete jim žádost o zařazení do skupiny. Můžete pokračovat na další bod. Pokud Vaši svěřenci v seznamu nejsou, tak jim pomocí kontaktního formuláře na pravé straně můžete zaslat email s pozvánkou do systému. Nebo je samozřejmě stačí nasměrovat na tyto stránky jakýmkoli jiným způsobem.

Jsem svěřenec a trénuji bez trenéra - V tom případě nemusíte hledat trenéra a rovnou můžete pokračovat na další bod.

Jsem rekreační sportovec, dělám sport jen pro radost a rád bych si o tom udržoval informace - Pokud máte někoho, kdo Vám např. radí, co dělat nebo s Vámi alespoň nějakým způsobem spolupracuje a byl by ochoten s Vámi tvořit tréninkový deník, tak dotyčného navedete na tento návod a bude postupovat stejně jako trenér se skupinou. V případě, že jedete opravdu jen na vlastní pěst, tak postupujete stejně jako svěřenec bez trenéra.

3) HLAVNÍ STRANA PO PŘIHLÁŠENÍ

Tréninky – Na hlavní straně jsou zobrazeny 4 různě barevné bloky. První z nich, vlevo nahoře, je zelený a zobrazuje posledních deset vložených tréninků mnou a všech ostatních kolegů ze skupiny.

Závody – Stejný princip zastává modrý blok, který ovšem zobrazuje posledních deset vložených závodů.

Články – Posledních deset článků je zobrazeno ve žlutém bloku vlevo dole. Na konci je potom odkaz na starší články.

Dnešní den – Poslední červený blok se nachází vpravo dole. Obsahuje výpis vše záznamů, které přihlášeného uživatele čekají v tento den

4) VLOŽENÍ TRÉNINKU

Jako svěřenec - Tak když už mám trenéra, proč bych měl vkládat trénink? Třeba ve chvíli, kdy to trenér nestíhá a chcete mu např. trochu ulehčit práci. Nebo děláte něco, co byste si rádi zaznamenali, ale z trenérovi hlavy to nevzešlo. V horní liště je položka deníky, po jejímž rozkliknutí se objeví možnost "Nový trénink". Zde vyplníte samotný trénink. Datum a čas tréninku - vyberete z kalendáře, který na vás vyskočí po kliknutí na pole datum. Můžete mít samozřejmě i více tréninků v jednom dni, ale nikdy ne dva tréninky v ten samý čas! Místo konání tréninku může být úplně cokoliv - stadion, přehrada, les. Zde se meze nekladou a údaj navíc není povinný. Ke každému tréninku můžete vyplnit i osobní poznámku. To se hodí spíš až při jeho vyplňování, takže při vkládání tréninku ji není třeba vyplňovat. Téměř poslední částí je výběr tzv. tréninkových ukazatelů. Využití této možnosti je také nepovinné. Skýtá ovšem ohromné výhody! Jedná se o věci, které můžeme v tréninku měřit nebo sledovat. Ty k tréninku přiřadíme a pak vyplníme příslušné hodnoty při vyplňování. Velké výhody to má v tom, že budeme moct sledovat počty naběhaných kilometrů, počty odrazů, počty nazvedaných vah v posilovně a mnohé další za určitá období a budeme mít obrázek o tom, jak moc jsme dřeli. Nejdůležitější však bude porovnávání za různá období. Poslední položkou je volba trenéra. Pokud nějakého máte a trénink se ho týká, určitě ho zvolte. V opačném případě ponechte možnost "Bez trenéra".

Jako trenér - Vložení tréninku v roli trenéra je velmi podobné tomu, jak jej přidávají svěřenci, takže velmi doporučuji přečtení předchozího odstavce! Jediným rozdílem je výběr svěřenců, kterých se trénink týká. Když máte deset svěřenců, z čehož jedna polovina z nich jde jiný trénink než ta druhá, tak nám stačí napsat pouze dva tréninky a ty přiřadit příslušným osobám! Toť vše!

5) SEZNAM TRÉNINKŮ

Jako svěřenec 

(Můj deník, týdenní přehled) Svěřenec vidí svůj aktuální týden rozdělený do jednotlivých dnů. V každém dni pak vidí, jestli tam má nějaký trénink nebo jestli má volno. Může mít samozřejmě i víc tréninků v jeden den. Může prohlédnout detaily jednotlivých tréninků a ke každému z nich má k dispozici tři základní nástroje – "Vyplnit, Splnit (Vrátit), Smazat". Pokud trénink není splněný, má červené pozadí a viditelný vykřičník. V opačném případě je pozadí zelené a vykčiník zmizí. Zaznamenání splnění tréninku se dělá pouhým stisknutím tlačítka Splnit! Kdyby se stalo, že jsme se spletli, tak klikneme na tlačítko Vrátit (Objeví se pouze, je-li trénink vedený jako splněný). Trénink můžeme i smazat. Tuto operaci ale nejde vrátit! Poslední možností je vyplnění tréninku. Po jeho splnění zde vyplníme naší osobní poznámku a všechny příslušné ukazatele.

(Můj deník, měsíční přehled) Svěřenec vidí nebo zvolený aktuální měsíc, kde v je každém poli kalendáře seznam tréninků v daný den. Pole jsou označena červeně, pokud zasahují do jiného měsíce, žlutě, pokud v den není žádný záznam a zeleně, pokud ano. Každý trénink nebo závod reprezentuje pouze jeho čas (s odkazem na detail) a ikona symbolizující, jestli je splněno nebo ne.

Jako trenér - Trenér vidí celý týden a jednotlivé dny jako svěřenec. S tím rozdílem, že v jednotlivých dnech a hodinách vidí jména lidí, kteří mají mít trénink a jestli už ho splnili nebo ne. Stejný princip je pak v měsíčním zobrazení.

Prohlížení cizích deníků – Je možné prohlížet pouze deníky kolegů ve skupině položkami Deníky->Tréninky svěřenců a Deníky->Tréninky skupin.

6) ZÁVODY

Vložení závodu – Nachází se v sekci Deníky->Nový závod. Sekce funguje k vytvoření závodu, který uvidí všichni kolegové ve skupině. O závodu se ukládá název, datum, místo konání a propozice s bližšími informacemi.

Kalendář závodů – Zobrazení měsíce se všemi závody ve skupině, do kterých se může svěřenec přihlásit.

Detail závodu – Veškeré informace o závodu včetně přihlášených závodníků.

Přihlášení na závod – V detailu závodu je tlačítko "Přidat do deníku", které vyvolá formulář pro zadání přihlášky. V té se jednoduše vyberou disciplíny, které jsou asociované s daným sportem.

7) PROFILY

Soukromý profil – Nachází se zde sedm záložek, které obsahují nastavení účtu apod. Editace zaregistrovaných údajů, změna hesla, editace popisu, editace ukazatelů a jejich skupin (víc informací v bodě 8), informace o tréninkové skupině, jednoduché statistiky o počtech absolvovaných tréninků a závodů (v budoucnu bude lépe propracováno) a různá nastavení.

Veřejný profil – Veřejný profil vidí jakýkoliv uživatel či návštěvník webu. Je tak možné na něm udělat jednoduchou prezentaci. V soukromém profilu je možnost vyplnění popisu, který se zobrazí právě zde. Jsou zde zobrazeny základní údaje o uživateli.

8) UKAZATELE

Samostatné ukazatele – (Soukromý profil) Na kartě ukazatele je seznam ukazatelů, kde máte možnost vytvořit nový. Ukazatel musí mít nějaký název, jednotku, v které se měří, informaci o tom, jestli má být soukromý nebo pro celou skupinu (pokud ano, vyberu trenéra), jestli patří do skupiny ukazatelů (viz další bod) a jednoduchý popis, který umožní jeho lepší pochopení.

Skupiny ukazatelů – Obecné skupiny, které by měly obsahovat dílčí ukazatele z předchozího bodu. Např. je vhodné vytvořit skupinu Regenerace a přiřadit jí několik ukazatelů, kde jeden bude bazén, další sauna, pára a další. Skupině se vyplňují totožné parametry jako ukazateli a je také možné, aby byla soukromá. Je nutno dbát na to, aby jednotka skupiny a všech dílčích ukazatelů byla stejná! Program to kontrolovat nebude, ale statistiky pak nemusí dávat smysl.

Buďte opatrní při mazání ukazatelů, zejména těch skupinových (společných pro další lidi). Při pokusu o smazání se vás program zeptá, jestli to myslíte vážně a pokud budete souhlasit, tak všechna zaznamenaná data nekompromisně smaže!

9) STATISTIKY

Statistiky tréninků – Zde si vybíráme, který ukazatel, v kterém roce chceme vyhodnotit (v budoucnu vykreslování celých skupin ukazatelů najednou). Po zvolení se nám vykreslí graf rozdělený do měsíců, kde v každém měsíci bude hodnota vybraného ukazatele. Po kliknutí na jeden z měsíců se nám vykreslí detailnější graf celého měsíce po dnech. Po kliknutí na den se vedle vypíšou informace o zvoleném dni. O všech trénincích s tímto ukazatelem, s poznámkou apod.

Statistiky závodů – Vybíráme rozsah dvou dat, v kterém se mají vyhodnotit výsledky přihlášeného uživatele v absolvovaných disciplínách (příp. vybraného uživatele, pokud je uživatel trenér). Pro každou disciplínu se za období spočítá počet startů, nejlepší, nejhorší a průměrný výkon. Vedle těchto informací se zobrazí graf vývoje výkonnosti, v případě, že jsou v disciplíně za období alespoň dva záznamy.

10) DOPORUČENÍ A ŽÁDOST 

Toto se týká zejména skupin s více členy, kde občas píší tréninky i svěřenci! Pokuste se zbytečně netvořit více stejných tréninků! Než trénink vytvoříte, tak se podívejte, jestli úplně stejný trénink nevytvořil některý z Vašich kolegů! V tom případě ušetříte práci i sobě. Stačí se dostat na detail daného tréninku a tam zvolit možnost "Přidat do mých tréninků"! Bude tak vše i přehlednější. Pokud jste trénink šli v jiný čas, tak to můžete zaznamenat v poznámce.

Patrik Drhlík
Vytisktnout trénink